Korábban – néhány adat birtokában – a csalók viszonylag könnyedén hozzáférhettek egy bankszámlához. Ennek a lehetőségét hivatott minimalizálni a többlépcsős ügyfélazonosítás, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2021-ben hozzájárult az itthon kibocsátott bankkártyákhoz kapcsolódó visszaélések számának mérsékléséhez. Vizsgáljuk meg részletesebben, hogy miről is van szó pontosan!
„Bankkártyával fizetnék, de nem tudok...” Egy évvel ezelőtt rengetegen szembesültek ezzel a problémával. Az Európai Unió pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló irányelve (PSD2) szerint 2021. január 1-jén ugyanis életbe lépett egy szabályozás, amely előírta – és azóta is előírja –, hogy mindenkinek több lépcsőben kell igazolnia a kártyahasználat jogosságát.
Felhasználói oldalról az intézkedés sokakban ellenérzést szült, hiszen körülményesebbé – a szükséges teendők figyelmen kívül hagyása esetén pedig lehetetlenné – vált a bankkártyás fizetés, de egy év távlatából kijelenthető, hogy a plusz lépcső beépítése meghozta a kívánt eredményt.
A készpénzmentes fizetés olyannyira természetessé vált, hogy sokakban már fel sem merülnek az online térben folyó tranzakciók veszélyei. Cikkünkben azokat a tanácsokat gyűjtöttük össze, amelyeket céges ügyek, valamint saját, mindennapos teendők intézése során is érdemes szem előtt tartani. Bővebben: Biztonságos vásárlás az interneten – Ezekre kell figyelni bankkártyás fizetés esetén
Az elmúlt esztendő látványos javulást hozott az itthon kibocsátott bankkártyákhoz kapcsolódó visszaéléseknél – írja a Világgazdaság. Az MNB egy korábbi – jegybanki táblákhoz mellékelt – tájékoztatója szerint április és június között a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal elkövetett visszaélések száma 34, az okozott kár értéke pedig 17 százalékos csökkenést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A közlemény szerint ez elsősorban az erős ügyfélhitelesítésnek köszönhető, amelyet már online vásárlások során is alkalmaznak.
Az elveszett vagy ellopott bankkártyákkal végrehajtott csalások esetében a 782 kimutatott eset összesen 6,76 millió forint kárt okozott, ami 2020-hoz képest szintén jelentős javulást jelent – akkor 1084 káreseményt és 11,7 millió forintos kárt regisztráltak.
A tavalyi év elején bevezetett szabályozás lényege, hogy plusz jóváhagyási lépésekkel kiegészülve még biztonságosabbá váljon a bankkártyás fizetés folyamata, ezáltal tovább csökkenjen a bankkártya-adatokkal történő visszaélések száma. Az azonosítási folyamat a kártyát kibocsátó bank döntése szerint többféle módon történhet (erről minden szolgáltató oldalán részletesen lehet tájékozódni). Az általános bejelentkezési adatok mellett a fizetési folyamat végén:
• egy SMS-ben kapott egyedi kódot is be kell írni,
• vagy egy további jelszó (például TeleKód) megadására is szükség van,
• vagy a mobilbank alkalmazásba belépve is jóvá kell hagyni a tranzakciót.
A folyamat lényege, hogy a banknak három meghatározott, kártyabirtokosra vonatkozó adattípusból (biometrikus azonosítás; az ügyfél eszközének beazonosítása; információ, amit csak a kártyabirtokos ismer) kettőt ellenőriznie kell az internetes vásárlások alkalmával. A sikeres jóváhagyást követően a bank elbírálja a tranzakciót, és megtörténik a fizetés.
InnoCube tipp: Érdeklődj a kártyád kibocsátó banknál, hogy milyen hitelesítési lehetőségeket vehetsz igénybe. Javasoljuk a biometrikus ellenőrzést, aminek segítségével nincs szükséged további kódok vagy jelszavak megjegyzésére, bepötyögésére. Egy okoseszközön keresztül ujjlenyomat-leolvasással vagy arcfelismerés segítségével is jóváhagyhatod a folyamatot.
Az InnoCube Információbiztonsági Megoldások Kft. széles körű szakmai tapasztalattal és szolgáltatási körrel rendelkezik az információ- és adatbiztonsággal kapcsolatos problémák feltárásában, kezelésében, illetve hatékony megoldások nyújtásában.
Tanácsadói, szakértői tevékenységünk keretében a hatályos és releváns jogszabályi környezet (2013. évi L. tv. - Ibtv., 41/2015. (VII.15.) BM rendelet, GDPR, 2011. évi CXII. tv. - Infotv.), valamint a nemzetközi szabványok (ISO/IEC 27001) előírásait figyelembe véve vizsgáljuk a megfelelősséget és adunk ajánlásokat, értékeléseket, megoldási módszereket.
Adatvédelmi audit lefolytatására, szakértői tanácsadásra vagy adatvédelmi tisztviselői feladatok ellátására van szüksége a cégednek? Fordulj bizalommal az InnoCube csapatához!
"*" a kötelező mezőket jelöli